Dom jednorodzinny w Aleksandrowie Łódzkim

Działka położona na obrzeżach Aleksandrowa Łódzkiego pod Łodzią, powstała z połączenia dwóch mniejszych działek, pozwoliła na zaprojektowanie parterowego, dość rozległego w planie domu, o jakim marzyli inwestorzy.

Główne wytyczne, przekazane nam, architektom, dotyczyły przestrzeni, dom miał mieć otwarty plan z połączeniami widokowymi pomiędzy poszczególnymi strefami domu i pomieszczenia ( pokoje) w rzucie możliwie zbliżone do kwadratu.

Dom jest przeznaczony dla rodziny trzyosobowej. Ponieważ miał on zajmować jeden poziom, naturalnym wydało się dążenie do wyraźnego podzielenia go na część nocną - intymną i część dzienną - otwartą oraz jak największego zintegrowania wszystkich jego stref z ogrodem. Horyzontalna, rozległa kompozycja domu o trzech, nieznacznie zróżnicowanych wysokościowo, bryłach wpisuje się w krajobraz w sposób zrównoważony i nieinwazyjny. Najwyższa część domu to część dzienna z salonem, jadalnią, kuchnią i gabinetem, część pośrednia to część nocna z sypialniami i łazienkami a część najniższa to strefa wejściowa z garażem i pomieszczeniem technicznym-pralnią.

Modernistyczna architektura domu nie odwołuje się w żaden sposób do architektury regionalnej, jednak proporcje, sposób ukształtowania bryły, wzajemne relacje pomiędzy poszczególnymi jej częściami sprawiają, że dom zatopiony w zieleni będzie wyglądał doskonale w półotwartym krajobrazie wiejskim, w którym pola poprzecinane są grupami zieleni i dominuje zabudowa rozluźniona.