Dom jednorodzinny - I nagroda w konkursie

Temat konkursu- dom ceramiczny z poddaszem użytkowym stał się pretekstem dla poszukiwania współczesnej formy domu, wznoszonego w technologii tradycyjnej murowej, z tradycyjną więźbą dachową. W kształtowaniu bryły posłużono się, istniejącym w naszym kręgu kulturowym, archetypem domu o prostej, zwartej bryle i dwuspadowym dachu.

Strukturę przestrzenną budynku potraktowano jako kompozycję brył i płaszczyzn ( patrz schemat kompozycji przestrzennej). Położono nacisk na przenikanie się przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych oraz przestrzeni parteru i poddasza. Elementami łączącymi przestrzeń wspólną parteru z ogrodem jest taras przylegający do budynku od południa, oddzielony od salonu przeszklonym fragmentem ściany, nad którym dodatkowo zaprojektowano tzw. zespolenie blokowe okien połaciowych i kolankowych oraz ogród zimowy posadowiony na części tarasu. Po podniesieniu do poziomu przedniej ściany ogrodu zimowego uzyskujemy płynne przejście wnętrza jadalni do wnętrza ogrodu. Również przestrzenie wewnętrzne parteru łączą się ze sobą tworząc osie widokowe i wnętrza sprzężone.

Pomiędzy jadalnią i salonem oraz biblioteką i gabinetem zastosowano przesuwne, krótkie ścianki, pozwalające na zmianę aranżacji wnętrza, częściowe przysłonięcie widoków i zapewnienie intymności. Salon zaprojektowano jako wnętrze z otwartą, w tej części domu, więźbą dachową, połączone przestrzennie z galerią komunikacyjną poddasza. Również sypialnia dwuosobowa ma połączenie widokowe z salonem na dole poprzez szklaną ścianę wewnętrzną.
Ważną decyzją projektową było wykorzystanie cegły klinkierowej dla stworzenia kompozycji ścian przenikających z  zewnątrz do wnętrza budynku. Ściany te służą lepszemu związaniu budynku z terenem oraz tworzeniu we wnętrzu linii naprowadzajacych na poszczególne widoki zewnętrzne.
Istotne znaczenie dla kompozycji przestrzennej i funkcjonowania budynku ma również zastosowanie ruchomych płaszczyzn zacieniających - z pionową osią obrotu od zachodu i poziomą osią obrotu od południa. Elementy te, poza wzbogaceniem struktury budynku, regulują ilość światła docierającą do wnętrz. Dzięki nim budynek zmienia się w zależności od pór dnia i stopnia nasłonecznienia, otwierając, przesłaniając lub zamykając swoja przestrzeń.
Istnieje możliwość zestawienia projektowanego domu w układzie bliźniaczym, tworząc domy szerokiego frontu połączone garażami.